Блог
Якість досліджень на преаналітичному етапі. Частина V – Реєстрація проб&Захист персональних даних
06.04.2020
Преаналітичний етап – це комплекс заходів, до яких залучено чимало спеціалістів з лабораторної та медичної практики В даній статті ми розберемо 2 останні пункти преаналітичного етапу.

Реєстрація проб

В лабораторії має бути розроблена і використовуватися система реєстрації проб. Всі проби, що надходять в лабораторію мають бути зареєстровані в лабораторній системі реєстрації на паперових чи електронних носіях. Персонал лабораторії має виконувати стандартні операційні процедури щодо приймання, маркування, опрацювання, аліквотації, забезпечення температурного режиму зберігання і т.д.

Процедура приймання та реєстрації проб в лабораторії повинен забезпечити виконання наступних умов:

  • Проби мають бути промарковані за належною процедурою в лабораторії.
  • Проби, що мають неналежне маркування або/чи не промарковані зовсім, мають бути відбраковані.

Уповноважений персонал за приймання проб має оцінити отримувані проби для гарантування їх відповідності умовам, що відповідають замовленим дослідженням. 

У випадку, якщо лабораторія приймає рішення зареєструвати пробу з порушенням преаналітичного етапу (недостатня кількість біологічного матеріалу для виконання тестів або використана неналежна система для відбору проби), то у бланку видачі результатів має вказуватись характер проблеми та застереження при інтерпретації результатів.

Захист персональних даних

Тут все дуже просто. На всіх етапах преаналітичного етапу медичний та немедичний персонал мають дотримуватись політики лабораторії щодо захисту персональних даних пацієнтів.

Висновок

Завершуючи цикл дописів "Якість досліджень на преаналітичному етапі", нагадуємо. Вимоги до якості та компетентності, що надає стандарт ISO 15189, допомагають уніфікувати, стандартизувати та задокументувати лабораторні процедури для всіх учасників преаналітичного етапу, створити ефективні механізми контролю, запобігають виникненню помилок та усувають їх, зменшують витрати лабораторії, поліпшують управління лабораторіями та якість надання медичних послуг пацієнтам.

Читати Якість досліджень на преаналітичному етапі. Частина I

Читати Якість досліджень на преаналітичному етапі. Частина II - Інформування пацієнтів та користувачів.

Читати Якість досліджень на преаналітичному етапі. Частина III – Форма запиту

Читати Якість досліджень на преаналітичному етапі. Частина IV – Відбір проб, їх ідентифікація та транспортування.