Блог
Якість досліджень на преаналітичному етапі. Частина II - Інформування пацієнтів та користувачів.
02.03.2020
В даній статті ми пояснимо основні моменти, які є основоположними, в правильній підготовці до дослідження, а саме інформування лікаря і пацієнта.

Лабораторія повинна надати наступну інформацію користувачам:

  • Перелік досліджень (які лабораторія може виконувати)
  • Термін виконання
  • Метод дослідження
  • Форму оформлення запиту на дослідження
  • Інструкцію для підготовки пацієнта
  • Критерії лабораторії щодо приймання/відхилення проб
  • Інструкція для транспортування біологічного матеріалу.

Лабораторія і лікарі повинні тісно співпрацювати. Лікар має отримати вичерпну інформацію про послуги лабораторії, чітко прописані інструкції і протоколи, щоб уникнути непорозумінь в подальшому.
Необхідно консультувати лікарів стосовно адекватного підбору переліку необхідних досліджень та формування комплексних досліджень, типу біологічного матеріалу або методу дослідження, методології збору первинної проби й т.д.

Важливість надання консультацій, як складових лабораторної служби.

Крім того, є процеси, які лабораторія не може повністю контролювати, а саме людей за межами лабораторії та клініцистів. І це відбувається саме через брак інформація зі сторони першої.
Тому, для усунення помилок на цьому етапі лабораторія повинна надати медичним працівникам і особам які не я працівниками лабораторії інструкції для кожної процедури відбору матеріалу.
Цей процес можна умовно віднести до попердньо-преаналітичного періоду, тому що виконується переважно не працівниками лабораторії.
Згідно зі стандартом ISO 15189, лабораторія має розробити та впровадити в практику задокументовані стандартні операційні процедури єдиного зразка та інформацію для кожного етапу співпраці.

Належне інформування пацієнта

Пацієнт має бути підготовлений до дослідження. Інформацію про підготовку того чи іншого виду дослідження має надати також лабораторія.
Умови здавання біоматеріалу і фактори, що можуть вплинути на результат аналізу мають бути доведені до відома пацієнта. Клініцистам, здебільшого невідомо умови забору і фактори, що могли вплинути на результат, тому вони можуть некоректно інтерпретувати отриманий результат.
Є види процедур коли пацієнт робить забір біоматеріалу самостійно, але після детального роз’яснення про підготовку і забору проби.

Звернуть увагу! Саме лабораторія має зробити пам’ятку або інструкцію для пацієнтів і лікарів для належної взаємодії.

Читати Якість досліджень на преаналітичному етапі. Частина I

Переглянути всі лабораторні аналізатори.